Kiedy stosować podesty ruchome, a kiedy koszowe?
Prace budowlane wymagają wykorzystania specjalistycznego sprzętu, który umożliwi bezpieczne wykonywanie robót w różnych warunkach. Zwykle na placach budowy wiele czynności odbywa się na wysokości. Właśnie dlatego niezbędne są takie urządzenia, które pozwolą na komfortowe przemieszczanie się pracowników, a także na bezpieczny transport towarów.
Przy tego typu pracach często wykorzystuje się podesty ruchome i podnośniki koszowe. Dobór odpowiedniej maszyny zależy nie tylko od rodzaju wykonywanych prac, ale również warunków terenowych czy sposobu podparcia podwozia. Kiedy należy stosować podesty ruchome, a kiedy koszowe?
Podesty ruchome
Podesty ruchome są urządzeniami dźwigowymi, które przeznaczone są do podnoszenia osób i materiałów na określone stanowisko pracy. Ich konstrukcja pozwala na działanie w pionie i w poziomie. Maszyny te składają się przede wszystkim z wysięgnika i platformy roboczej. Ze względu na cechy konstrukcyjne wyróżnić możemy podesty ruchome wiszące, ruchome masztowe i ruchome przejezdne, natomiast ze względu na rodzaj napędu na ręczne, elektryczne i hydrauliczne. Podesty ruchome można podzielić również z uwagi na rodzaj konstrukcji nośnej. Wyróżniamy wówczas podesty przegubowe, teleskopowe, nożycowe i przegubowo-teleskopowe. Z uwagi na mnogość rodzajów podestów ruchomych znajdują one wiele zastosowań w różnych branżach. Stosuje się je na przykład w zakładach produkcyjnych czy magazynowych. Wykorzystują je także firmy budowlane podczas wykonywania prac na wysokościach. Podesty ruchome znajdują zastosowanie również w branży reklamowej podczas instalacji reklam na dużych wysokościach, a także podczas robót porządkowych – na przykład wycinki drzew lub mycia okien w wysokich biurowcach.
Podesty koszowe
Podnośniki koszowe to urządzenia dźwignicowe są niezwykle uniwersalnymi maszynami, ponieważ można je stosować nie tylko na zewnątrz, ale również wewnątrz budynków. Wykorzystywane są podczas prac w różnych warunkach pogodowych i na różnych rodzajach podłoża, zapewniając bezpieczeństwo i komfort. Z powodzeniem zastępują drabiny i rusztowania i są często wykorzystywane podczas wykonywania prac remontowych, montażowych czy budowlanych. Dzięki nim można na przykład wykonywać prace dekarskie, montować oświetlenie czy zewnętrzne instalacje elektryczne i wentylacyjne. Podesty koszowe są również wykorzystywane podczas codziennej pracy strażaków. Oprócz tego pomagają w pielęgnacji terenów zielonych czy myciu okien w wysokich budynkach.