Jakie są na rynku rodzaje podnośników?
Podnośniki są niezbędne przy pracach we wszystkich dużych magazynach i halach, w rolnictwie, na placach budowy, przy remontach oraz konserwacji budynków i urządzeń. Ich zastosowanie jest szerokie, a wybór konkretnego modelu podyktowany jest nie tylko ciężarem przenoszonych elementów, ale także innymi czynnikami, na przykład miejscem pracy, potrzebą załadunku towaru o dużej objętości czy koniecznością transportu większej liczby pracowników.
Klasyfikacja podnośników
Na rynku jest dostępnych wiele modeli dopasowanych do różnych rodzajów działalności. Na rynku jest dostępnych wiele modeli dopasowanych do różnych rodzajów działalności. Możemy je kupić lub wynająć w firmie świadczącej usługi dźwigowe. Główne różnice między poszczególnymi maszynami zachodzą w:
- budowie ramienia – są wśród nich podnośniki ramieniowo-teleskopowe, podnośniki nożycowe, podnośniki przegubowe. Ramiona mogą mieć różnego rodzaju zakończenia takie jak kosze, haki, chwytaki;
- sposobie przemieszczania – podnośniki samojezdne (niewielkie, wyposażone we własny silnik, na podwoziu kołowym lub gąsienicowym), podnośniki samochodowe (podnośnik zamocowany jest na nadwoziu dużego samochodu), podnośniki na przyczepie (mogą być przyłączone do samochodu);
- rodzaju napędu – możliwe jest zastosowanie silnika spalinowego, akumulatorowego lub elektrycznego. W zamkniętych obiektach stosuje się najczęściej podnośniki elektryczne, ponieważ nie emitują spalin. Z kolei na otwartej przestrzeni i nierównej powierzchni lepiej sprawdzają się silniki spalinowe, szczególnie jeśli prace odbywają się z dala od źródła prądu.
Jak wybrać odpowiedni podnośnik?
Podnośniki ramieniowo-teleskopowe zbudowane są z ramienia składającego się z kilku członów wsuwanych jedno w drugie. Mają duży wysięg, a jednocześnie stosunkowo niewielką wagę i gabaryty. Wykorzystywane są do prac w skomplikowanych miejscach, ponieważ mają duży zasięg boczny.
Podnośniki nożycowe umożliwiają poruszanie się prostopadle w górę. Mają bardzo silne, stabilne ramiona, które rozkładają się, przypominając nożyce. Nadają się do przenoszenia kilku osób lub dużych ciężarów, w zależności od modelu nawet do 500kg. Mają niewielkie możliwości poruszania się na boki, ale jest możliwość wydłużenia kosza o tzw. wydłużenie. Podnośniki elektryczne polecane są do stosowania na gładkich powierzchniach. Do pracy w trudnych warunkach lepiej nadają się maszyny dieslowe.
Podnośniki przegubowe są dedykowane do prac, gdzie potrzebny jest zasięg ruchów bocznych. Maszyny te mają zdolność obrotu o 360°, są także wyposażone w obrotowy kosz. Do pracy na trudnych terenie polecane są maszyny spalinowe.
Odrębną grupę maszyn stanowią podnośniki samochodowe. Są to małe podnośniki bez napędu, wykorzystywane w branży motoryzacyjnej.