Jak prawidłowo używać podnośnika koszowego?
Prace wykonywane na wysokościach wymagają nie tylko wykorzystania specjalistycznego sprzętu, ale również odpowiednich umiejętności. Do prac budowlanych, instalacyjnych czy porządkowych wykonywanych na wysokościach często stosuje się podnośniki koszowe. Jest to urządzenie dźwignicowe, które cechuje się mnogością zastosowań. Wykorzystuje się go do prac na zewnątrz oraz wewnątrz budynków.
Podnośnik koszowy pozwala na dotarcie do trudno dostępnych miejsc pracy, dzięki czemu cieszy się dużym zainteresowaniem w wielu branżach. Należy jednak pamiętać o zasadach bezpieczeństwa dotyczących jego użytkowania. W jaki sposób należy używać podnośnika koszowego, by było to bezpieczne?
Przede wszystkim zasady BHP
Z uwagi na to, że podnośnik koszowy jest urządzeniem pracującym na wysokościach, na którym znajdują się ludzie, jego użytkowanie powinno się odbywać przy zastosowaniu zasad BHP. Jedną z ważniejszych kwestii jest oczywiście stosowanie urządzeń zgodnie z instrukcją obsługi i zaleceniami producenta. Podłoże, na którym pracuje maszyna, powinno być na tyle zwarte, by zapewniało jej odpowiednie podparcie, chyba że użytkowany podnośnik przeznaczony jest do wykonywania prac na nierównym podłożu. Urządzenie nie powinno sąsiadować z liniami energetycznymi, które nie mają zapewnionej izolacji, a jeśli prace wykonywane są bezpośrednio przy linii energetycznej, powinna być ona odłączona od napięcia. Kolejną kwestią jest obciążanie podnośnika w taki sposób, który nie przeciąży urządzenia.
Zabezpieczenie i kompetencje pracownika
Niezwykle ważną kwestią podczas wykonywania prac przy użyciu podnośnika koszowego jest zadbanie o bezpieczeństwo pracownika. W związku z tym, że prace odbywają się na wysokości, operator podnośnika koszowego powinien być wyposażony w specjalną uprząż, dzięki której będzie on zabezpieczony w razie wypadku. Należy ją upiąć do punktu kotwiczenia, który znajduje się w koszu. Takie zabezpieczenie nie tylko chroni przed ewentualnym upadkiem, ale również pozwala na swobodną pracę, nie ograniczając ruchu pracownika. Istotną kwestią jest również fakt, że podnośnikiem koszowym może operować jedynie osoba, która ma stosowne uprawnienia. Mowa tutaj przede wszystkim o prawie jazdy odpowiedniej kategorii (B lub C) i ukończeniu odpowiedniego kursu, który musi zakończyć się egzaminem i wydaniem stosownych dokumentów przez Urząd Dozoru Technicznego. Istotne jest też, by osoba, która operuje podnośnikiem, nie miała lęku wysokości, ponieważ w takiej sytuacji wjechanie na pewne wysokości może okazać się niemożliwe.