Jak często należy wykonywać badania stanu technicznego urządzeń dźwigowych?
Częstotliwość badania stanu technicznego dla urządzeń dźwigowych zależna jest od rodzaju sprzętu i zakresu inspekcji. Urządzenia objęte dozorem pełnym klasyfikują się do badań okresowych i doraźnych, a przed dopuszczeniem do pracy muszą zostać poddane badaniom odbiorczym. Badania okresowe wykonywane są:
- Co roku dla dźwigów osobowych i budowlanych;
- Co 3 lata dla dźwigów towarowych małych i urządzeń bez prawa wstępu osób do kabiny.
Z kolei badania doraźne wykonuje się co 2 lata.
Codzienny przegląd urządzeń dźwigowych
Zgodnie z obowiązującymi przepisami dźwigi powinny być sprawdzane przed każdym rozpoczęciem pracy i po jej zakończeniu. Odpowiedzialni za codzienne przeglądy są operatorzy, od których wymaga się postępowania zgodnego z zaleceniami producenta maszyn. Dzięki bieżącym kontrolom można wykryć wszystkie nieprawidłowości i wdrożyć odpowiednie działania naprawcze. Warto wiedzieć, że codzienne przeglądy muszą być odnotowywane w księdze rewizyjnej maszyny. Operator ma obowiązek zaznaczać wszystkie usterki i nieprawidłowości, których usunięciem powinna zając się osoba z uprawnianiami konserwatorskimi.
Co obejmuje badanie urządzeń dźwigowych?
W ramach badań okresowych dokonuje się oględzin sprzętu i przeprowadza się test funkcjonowania podstawowych zabezpieczeń w warunkach obciążenia. Inspektor dozoru technicznego weryfikuje zapisy w księdze rewizyjnej i dzienniku konserwacji urządzenia, a także zapoznaje się z protokołami pomiarów elektrycznych i zaświadczeniami wystawianymi przez osoby konserwujące maszynę. Z kolei w ramach badań doraźnych przeprowadzane są próby sprzętu w zainstalowanej wersji montażowej bez obciążenia oraz dokonywane są oględziny. Dodatkowe badania zleca się po wymianie któregoś elementu lub modernizacji sprzętu, a także po montażu dźwigu w nowej lokalizacji.