Do czego najczęściej wykorzystuje się podnośniki koszowe?
Podnośnik koszowy to funkcjonalne urządzenie o wszechstronnym zastosowaniu. Z podnośników korzysta się w wielu różnych branżach, ponieważ są niezastąpione do wykonywania skomplikowanych prac na wysokościach. Pracownicy na podnośniku mogą swobodnie wykonywać czynności związane z naprawą dachu, podcinaniem drzew, wieszaniem billboardów, ale nie tylko. Co więcej, platforma robocza dostosowana jest do transportowania pracowników wraz ze sprzętem.
Podnośniki koszowe często wykorzystywane są w energetyce w czasie serwisu sieci elektrycznych i usuwania usterek. Podnośnik koszowy jest niezastąpiony przy myciu elewacji budynków i naprawianiu sygnalizacji świetlnej oraz odśnieżaniu dachów. Jest także często wykorzystywany przy różnych pracach budowlanych, na przykład montażu okien, elementów fasady lub pokrycia dachowego. Podnośniki sprawdzają się również w czasie prac konserwacyjnych przy renowacji obiektów zabytkowych.
Jakie są rodzaje podnośników koszowych?
Podnośniki koszowe dzielą się ze względu na budowę. Wyróżniamy:
- Podnośniki przegubowe – oferują spory wysięg boczny i adekwatnie mniejszy udźwig;
- Podnośniki teleskopowe – zbudowane są z kilku członów, które wsuwają się jeden w drugi;
- Podnośniki nożycowe – dwa krzyżujące się ramiona prostując się, unoszą podnośnik. Charakteryzują się dużym udźwigiem, ale zerowym zasięgiem bocznym.
Podnośniki mogą być montowane zarówno na małych pojazdach dostawczych, które sprawdzają się w trudno dostępnych miejscach, jak i na dużych samochodach ciężarowych.
Podnośniki koszowe to doskonała alternatywa dla rusztowań, których rozstawianie jest dość czasochłonne i nie zawsze jest opłacalne. Podnośnik koszowy po dotarciu w miejsce realizacji zlecenia jest praktycznie od razu gotowy do pracy, co pozostaje nie bez znaczenia dla kosztów przedsięwzięcia.