Czym różni się badanie okresowe od przeglądu konserwacyjnego HDS?
Żuraw HDS jest kompaktowym urządzeniem przeładunkowym i może zostać wykorzystany nawet w trudno dostępnych miejscach. HDS służy do załadunku oraz rozładunku towarów i bardzo często wykorzystywany jest w branży transportowej i budowlanej. Dźwigi HDS montowane są na nadwoziach pojazdów i na naczepach. Zbudowane są z kolumny oraz wysięgnika osadzonego na jej szczycie. Aby urządzenie działało niezawodnie, konieczne są regularne przeglądy konserwacyjne i badania okresowe.
Jak przebiega przegląd konserwacyjny HDS?
Zgodnie z obowiązującym prawem raz w roku należy sprawdzić konstrukcję nośną żurawia oraz instalacje ochrony przeciwpożarowej. Przegląd konserwacyjny przeprowadzać należy:
- Co 3 miesiące – żurawie z napędem ręcznym
- Raz na 2 miesiące – żurawie przenośne i stacjonarne
- Raz na miesiąc – żurawie samojezdne, przewoźne i wieżowe
Przegląd konserwacyjny powinien być przeprowadzany zgodnie z zaleceniami producenta. Zwykle jednak sprawdza się ogólny stan techniczny mechanizmów napędowych i mocowań urządzeń dźwigowych oraz działanie hamulców. Testowany jest także układ kierowniczy, oświetlenie i ograniczniki ruchowe. Wszystkie czynności konserwator ma obowiązek odnotować w dokumentacji urządzenia.
Badania okresowe HDS
Częstotliwość badań okresowych dla żurawi HDS jest różna dla poszczególnych modeli:
- Raz w roku — żurawie samojezdne, przenośne, wieżowe i szynowe o udźwigu powyżej 3200 kg
- Co 2 lata – żurawie z napędem ręcznym
- Co 3 lata – żurawie stacjonarne, przenośne i przewoźne
Badanie okresowe przeprowadza inspektor UDT, który weryfikuje uprawnienia operatora i konserwatora oraz sprawdza zapisy w księdze rewizyjnej i dzienniku konserwatorskim. Inspektor kontroluje działanie urządzeń zabezpieczających i ochronnych oraz umieszczenie napisów ostrzegawczych i informacyjnych. Sprawdza także, czy konieczne jest przeprowadzenie napraw i wydaje zalecenia dla konserwatora.